Dermaroller cihazı bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri bulunan bir tedavi aracıdır. Dermaroller, silindirik bir tamburun üzerine dizilmiş son derece ince, özel olarak hazırlanmış 192 adet çelik iğneden oluşmaktadır. Bu silindir deri üzerinde hareket ettirilerek mikrokanallar açılır.

Cilt üzerinde değişik amaçlara yönelik büyüme faktörü, biometik peptid ve kök hücre ekstresi içeren ürünlerin dermaroller ile kombine kullanılarak deriye geçişinin artırılması uygulamasına "dermaterapi" adı verilir. Anti-aging ve akne izleri başta olmak üzere deri çatlakları, göz altı torbaları ve morlukları, cilt lekeleri, yoğun saç kaybı gibi pekçok sorun "Dermaterapi" ile çözülebilir.

Kullanım alanları

* Melasma ve diğer hiperpigmente cilt lekelerinin tedavisi
* Akne tedavisi
* Yüzeyel kırışıklıkların giderilmesi
* Gözeneklerin sıkılaştırılması
* Çatlak tedavisinde
* Saç dökülmesi
* Yara ve yanık izlerinin tedavisi

Dermaroller nasıl etki eder?

Dermaroller tedavisinde mikroiğneler deride herhangi bir soyulma ve yırtılmaya yol açmaksızın mikrokanallar oluştururlar. Bu mikrokanallar deriden verilen ürünlerin emilimini artırarak tedavi etkinliğini artırır. Ayrıca mikrokanalların oluşumu bir nevi yara gibi algılanır. Salgılanan doku faktörleri yoluyla mikrosirkülasyon, bağ dokusunu oluşturan kollajen ve elastin liflerin sentezi artarak daha gergin ve taze bir deri oluşur ve izler azalır.

Dermaroller tedavisi kaç seans gerektirir?
Kullanılan iğnelerin boyutuna bağlı olarak 2-4 hafta ara ile ortalama 4-6 seans yeterli sonucu sağlar.

Uygulama nasıl yapılır?
Uygulama bölgesinin antiseptikle temizlenmesinden sonra dermaroller ile cilde hafif basınç uygulanarak (250 gr) yıldız şeklinde ortalama 10-15 kere cilde uygulama yapılır. Bu uygulama ile ciltte her bir santimetrekarede ortalama 250-400 adet mikrokanal açılır. Akne ve yanık izlerinde ve çatlak tedavisinde 1.5mm ve 2mm, ince kırışıklıklarda ve leke tedavisinde 0.5mm'lik iğneler tercih edilir.

Uygulama sonrası endikasyona göre çeşitli tedavi edici serumlar uygulanabilir. İz tedavisinde hyalüronik asit leke tedavisinde ise leke açıcı serumlar (Arbutin, Kojik Asit) kullanılır. Mikrokanallar 15 dakika içinde kapanacağından ürün uygulaması ilk 15 dakika içinde yapılmalıdır. Tedavi sonrasında en fazla 1-2 gün süren hafif kızarıklık oluşur. Açılan mikrokanallar çok kısa sürede kapandığından işlem sonrasında enfeksiyon riski yoktur.

Yan Etki

Tüm cilt tiplerinde uygun bir uygulama olan bu tedavi sonrası genellikle birkaç saatte geçen kızarıklık oluşur. En önemli avantajı güneş hassasiyetine yol açmadığı yaz aylarında da uygulanabilir.

TOP