dolgu-ve-dudak-dolgusu

Gerek yaşa bağlı olarak gerekse güneş ışınları veya tekrarlanan mimik hareketleri sebebiyle yüzümüzde ve dudaklarımızda da kırışıklıklar oluşuyor. Bu çizgileri gideren estetik uygulamalar arasında ise son yıllarda çeşitleri artan dermal dolgu ürünleri öne çıkmakta... Yüzümüzde ilk bakışta dikkat çeken dudaklarımız gençleştirme operasyonlarında da en çok rağbet görmekte olan organımızdır. Dudak dolgusu, dolgun ve kalın dudaklarla yüzündeki güzellik ve gençlik ifadesini güçlendirmip diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Dudak yapısı ince olan ve yaş ilerlemesiyle birlikte cilt altındaki Hyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybeden kişilerde dudak dolgusu uygulamasına başvurup cildin kaybettiği Hyaluronik asidi (HA) geri kazandırıp doğal ve dolgun dudaklara sahip olmaları sağlanır. Deri altına yapılan dolgu ile dudağınızdaki ince kısımların daha dolgun görünmesi ve daha simetrik dudaklara sahip olmanız sağlanır. Konuşma ve gülümseme esnasında ağız çevremizde çizgiler ve kırışıklıklar olarak beliren deformasyonlar, dudak kenarlarında beliren 'Marionette Çizgileri2 ya da diğer adıyla tebessüm çizgileri bu bölgelere enjekte edilen yüz dolguları sayesinde giderilebilir.

Gerek yoğun damar yapıları gerekse hareketli yapıları nedeniyle dudaklarımız dolgu açısından özel geliştirilmiş Hyalüranik asite doğal bir tepki verir. Dudaklarımızın tam ortasındaki bölgeye, yani üst dudağımızın ortasıyla alt dudağımızda ona karşılık gelen alanın toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir. İşte bu bölgeyi hacim veren dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirip kontur oluşturmak son derece popüler ve estetik bir yeniliktir. Dudak dolgusu küçük bir enjeksiyon gerektiren, doldurucu bir uygulama yöntemidir.

Dudaklar çok hassas organlardır bu sebeple uygulama sırasında çok az bir miktar ağrı olabilir. Dolgu maddeleri artık kendi içlerinde de lokal anestezi etkisine sahip maddeler içerdiğinden günümüzde artık ağrısız ve daha konforlu bir deneyim yaşanıyor. Özellikle yeni teknoloji ile üretilen ürünlerin içeriğindeki Lidokain sayesinde daha verimli bir süreç yaşanıyor. Dudak dolgusu uygulaması öncesinde genellikle anestezik (lokal uyuşturucu) etki gösteren kremler sürülerek 15 dakika kadar beklemek uygun olacaktır. Sonrasında çok ince uçlu iğnelerle enjeksiyona başlanır ve enjeksiyon işlemi konunun uzmanı tarafından yapıldığında sadece 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulamadır.

Dudak Dolgusu Niçin Uygulanır?
Dudak dolgunlaştırmak ve dudak şekillendirmek için uygulanan dudak dolgusu; dudaktaki asitmetrileri, dudak kenarı sarkmasını ve perioral bölgedeki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için uygulanır.

Dudak Dolgusu İçin Uygun Zaman Nedir?
Uygulama herhangi bir zamanda yapılabilir. Örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işe geri dönülebilir. Sadece ilk bir saat çok sıcak içecekler tavsiye edilmez çünkü bunlar lokal ödeme sebep olabilirler.

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında ödem ya da şişlik oluşur mu?
Kullanılan dolgu maddesinin kıvamı çok yumuşak olduğu için pekçok hastada şişlik ya da morluk oluşmaz ancak çok nadir olarak uygulama sonrasında bazı hastalarda minimal şişlik ve ödem oluşabilir. Dermal dolgular kimi zaman hafif şişlik, kızarıklık ya da morarıklık gibi etkiler yapsa da enjekte edilen jel zaten vücutta cilt altında bulunan Hyaluronik asidi içerdiğinden önemli denilebilecek bir risk teşkil etmez! Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Son yenilik olan Vycross teknolojisi ile geliştirilmiş ürünler sayesinde şişkinlik, morarma ve ödem gibi yan etkiler minimuma indirilebilir.

Uygulama Ne Zaman Etki Eder?
Dudak dolgusu, işlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığında değişiklik hemen fark edilebilir. Enjeksiyona bağlı bir miktar ödem oluşsa da soğuk uygulaması ile kısa sürede dağılır.

Uygulama Kalıcı mıdır?
Dudak hacimlendirme ve şekillendirmekde kullanılan dermal dolgu enjeksiyonu kalıcı değildir. Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı, dış koşullar dudak dolgusunun süresini belirler.

Uygulama Başkaları Tarafından Fark edilebilir mi?
Hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüz haritasının uzaktan ve yakından iyi değerlendirilmesi ve dudak için dolgu için uygun ürün seçiminde çok büyük önem taşır. Deneyimli bir hekim tarafından yapılan uygulama, herhangi bir ipucu bırakmaz.

Dudak Dolgusu ile Botoks Aynı İşlem midir?
Dermal dolgular ve Botoks aynı şeyler değil. Dolgular statik kırışıklık ve bazı olukları doldururken Botoks" mimiklerimiz ile oluşan dinamik kırışıklıkların silikleşmesine yardımcı olur.

TOP