close-up portrait of a beautiful sleeping baby on white

Bazı çocuklarda, halsizlik, ateş, iştahsızlık, sinirle başlar. Ağız içi aft benzeri özellikle boğazda bulunan kabarcıklar, yemek esnasında çocuğun ağzının acıdığını söylemesi ya da anlatmaya çalışması, bilhassa ayak, el içi ve üzerinde olmak üzere, kol bacak, popo ve dudak çevresinde kızarıklıklar, döküntüler. 1 ya da 2 gün süren ve düşürülemeyen ateş, ağrı ve kaşıntılar hastalığın genel belirtileridir.

Picornaviridae ailesinden barsak virüslerinin neden olduğu ve insanlarda görülen bir hastalıktır. En sık neden olan virüsler coxsackie A virüs ve enterovirus 71 (EV-71)'dir.

Hastalık genellikle bebek ve çocukları etkiler ve oldukça yaygındır. Orta derecede bulaşıcıdır ve mukus, salya ya da hasta bir kişinin dışkısı ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Tipik olarak, genellikle yaz ve sonbahar aylarında, anaokulu veya kreşlerde küçük salgınlara yol açar. Olağan kuluçka süresi 3-7 gündür. Erişkinlerde daha az görülür, ancak immün yetmezlikli olanlar hastalığa karşı çok hassastırlar.

Belirti ve bulgular
* Ellerde döküntü
* Ayaklarda döküntü
* Ateş
* Baş ağrısı
* Kusma
* Halsizlik
* Kırıklık
* Kulak ağrısı
* Boğaz ağrısı
* Ağız burun veya yüzde ağrılı lezyonlar, ülserler, vezikül veya püstüller
* Vücut döküntüleri; avuç içi, ayak tabanı, ağız içi ve bazen dudaklarda görülen daha sonra deri ülseri ve püstüllere dönüşebilen kızarıklıklar. Döküntü çocuklar için nadiren kaşıntılıdır ancak yetişkinler için son derece kaşıntılı olabilir.
* Yaralar veya kabarcıklar küçük çocukların ve bebeklerin kalçalarında da mevcut olabilir.
* İştah kaybı
* İshal

Hastalığın Tedavisi
Hastalık viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi yoktur, kendi seyrini tamamladıktan sonra iyileşme süreci başlar ve hastalık geçer. Hastalığı önleyecek bir aşı yoktur. Ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, jeller, döküntüler için kurutucu çinko içeren losyonlar kullanılabilir. Ateş düşürmek ve ağrıyı azaltmak için en az 4 saatte bir olmak üzere doktorunuzun uygun gördüğü bir parasetamol içerikli şurup verilebilir. Yine ağrı ve kaşıntılar için çocuğunuzun yaşına göre doktorunuzun ön gördüğü antihistaminik ilaçlar kullanılabilir.

Ateş ve döküntülerden kaynaklanan ağrı için analjezikler kullanılabilir. Kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Büyük çocuklar, ergenler ve erişkinlerde tipik olarak hafif seyreder ve bazen daha uzun sürebilmesine rağmen yaklaşık 1 hafta sürer.

Hastalarının sadece çok küçük bir kısmında hastaneye yatış gerekebilir. Özellikle nadir nörolojik komplikasyonların gelişmesi (ensefalit, menenjit veya akut flask paralizi) veya pulmoner ödem/akciğer kanaması gibi durumlar hastane yatışı gerektirir.

Hastalıktan Korunma
Mümkün mertebe hasta ile temastan kaçınmak ve bazı temel temizlik kurallarına dikkat ederek hastalıktan korunmak gerekir. El temizliğine dikkat etmek, özellikle tuvalet kullanımı sonrası veya bez değiştirdikten sonra mutlaka el yıkamak gerekir.

TOP