1-7-a-enzim-peeling-cosmelan-ile-leke-tedavisi

Enzim peeling (Cosmelan) ciltte oluşan kahverenkli lekelerin tedavisinde kullanılan yeni bir yöntemdir. Bu özel peeling sisteminin içinde lekeyi oluşturan melanin maddesini yokeden asit karışımları (Kojik Asit, Fitik Asit, Azelaik Asit ve C vitamini) yer almaktadır. Bu özel karışım lekeyi oluşturan melanin maddesinin yapımını azaltır ve lekeyi tedavi eder.

Enzim peeling – Cosmelan leke tedavisinde ne kadar etkilidir?
Enzim peeling içinde yer alan asitler lekeyi oluşturan melanin maddesinin yapımını azaltır. Böylece hem mevcut lekenin azalmasına neden olur hem de yeni leke oluşumunu engeller.

Enzim Peeling (Işık Peelingi), salgılanan melaninin koyu renge dönüşmesini sağlayan Tyrosinase enzimini baskılayarak ciltteki melanin oluşumunu azaltır. Ciltteki lekeli bölgelerin rengi açılarak etkin bir tedavi sağlar.

Enzim peeling – Cosmelan uygulaması nasıl yapılır?

Uygulama öncesi cilt muayene edilir. Lekelerin durumu kontrol edilir. Özel ve arındırıcı bir temizleyici ile cilt mekanik olarak temizlenir. Temiz cilde enzim peeling ürünü ıslatılmış sünger ile uygulanır. Lekeli alanlara birkaç kat sürülür. Peeling ürünü ciltte emilmeye başlar. Cildin hassasiyeti ve lekenin yoğunluğuna göre peeling ürünü 4-8 saat kadar ciltte bekletilir. Bu süre içinde peeling ürünü ciltte emileceği için cilt üzerinde kalıntı bırakmaz. Süre sonunda ürün su ile çıkarılır. Ardından nemlendirici ve cildi besleyen kremler sürülür. Uygulamadan sonraki günlerde özel devam kremlerinin kullanılması gereklidir.

Kimyasal Peeling ile Arasındaki Fark
Kimyasal peeling cildin üst tabakasını soyarak etki ediyor. Enzim peeling ise cildin alt tabakasında bulunan melanin oluşumunu azaltarak etki ediyor. Bu yönüyle cilt lekelerini gidermede enzim peeling daha etkili bir sonuç veriyor.
Enzim Peeling Hangi Lekeleri Gidermede Etkilidir?

Vücutta bulunan tüm lekelerde etkili bir yöntem olmakla birlikte en sık güneş lekeleri, lentigo (yaşlılık lekeleri), melazma (doğum lekeleri) tedavisinde etkin bir şekilde uygulanmaktadır.

Enzim Peeling Öncesi İncelenmesi Gereken Durumlar

* Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması
* Aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu
* Son 3 - 12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling
* Yoğun sigara kullanımı
* Gebelik ve emzirme

Enzim Peeling Tedavi Süreci
Tedavi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada cilt temizlenerek maske uygulaması yapılmaktadır. Bu maske ciltte 8 saat boyunca kalmaktadır. Daha sonra suyla temizlenerek ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada hasta kendisine verilen kremi 3 ay boyunca kullanarak tedavinin sonucunu gözlemleyecektir. İlk haftadan başlayarak 4 - 6 hafta sonunda tedavi sonuçları alınmaktadır.

Etki süresi ne kadardır?
Enzim peeling ile lekelerde görülen açılma uzun süre devam eder. Ancak güneşten korunmamak, hormonal bazı hastalıklar veya ilaç kullanımı ile lekeler tekrar oluşabilir. O nedenle koruyucu önlemlerin alınması gereklidir.

Yan etkisi veya riski var mı?
Enzim peeling’in diğer kimyasal peelinglerden üstünlüğü yan etki riskinin çok az olmasıdır. Klasik kimyasal peelinglerde görülen leke kalma riski enzim peeling uygulamasında yoktur.

Enzim peeling ile leke tedavisi kimlere uygulanır?
Enzim peeling gebelik lekelerine, güneş lekelerine, yaşla ortaya çıkan lekelere güvenle uygulanabilir.

Enzim Peeling Sonrası Uyarılar
Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedavi sonrasında da yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmakta önleyici tedbirler arasındadır.
İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.

TOP