ndyag-lazer-epilasyon

1064 nanometre dalgaboyunda olan NdYAG; lazer epilasyonda, damar ve leke tedavisi ile varis tedavisinde kullanılan bir cihazdır.

NdYAG lazer renkli tüylerin köklerini yakarak kalıcı kıl kaybı yapar. NdYAG lazer renge çok duyarlı olmadığından koyu ten rengine sahip olanlar ve bronz teni olanlarda epilasyonda tercih edilir. Çünkü koyu cildi yakmaz.

NdYAG lazer epilasyonda hangi tüylere etkilidir?
NdYAG lazer epilasyon açık tenlilerde kalın veya ince yapılı, siyah, koyu kahverenkli tüyleri gidermekte etkilidir. Açık tenli kişilerde açık kahverengi tüylerde etkinliği düşüktür. Bununla birlikte koyu tenli kişilerde bile güvenle kullanılabilir. NdYAG lazer koyu ten rengine sahip kişilerde siyah-kahverengi renkli ve kalın yapılı tüyleri gidermekte kullanılabilir. Ayrıca koyu tenlilerde açık kahverengi ve ince tüylerde etkilidir.

NdYag lazerin bir diğer özelliği ise kıl dönmesi yani halk dilinde batık diye tabir edilen durumlarda ilk seanstan itibaren iyileşme göstermektedir. Bronz tende ve yaz aylarında rahatlıkla epilasyonda kullanılabilir. NdYag lazerin uygulama esnasında cilt yenileme özelliğinin devreye girmesi de hastanın memnuniyetini artırmaktadır. NdYag lazerl, en sorunlu bölgeler olarak bilinen yüz bölgesi ve sırtta en başarılı lazerdir.

NdYAG lazer epilasyonda hangi bölgelerde kullanılır?
Nd:YAG lazer vücut epilasyonunda genital bölge ve koltuk altı dahil her yerde kullanılabilir. Kadınlarda kalın ve yaygın kalın tüylerde kullanılabilir. Yüz bölgesinde az sayıda olan kalın tüylerde, dudak üstü hariç ince yüz tüylerinde lazer epilasyon yapılması tavsiye edilmez. Kalça ve sırt bölgesinde kıllar derindeyse NdYAG lazer cildin çok derinlerine indiği için epilasyon etkisi iyi olabilir. Bazen koltuk altı tüyleri derinde olabilir ve kılların azalması uzun sürer. Bu tür dirençli durumlarda daha derinlere inen NdYAG lazer epilasyona geçilebilir.

NdYag Lazer Epilasyon Cihazının Özellikleri Nelerdir?
Diğer cihaz çeşitlerine göre dalga boyu en derine inen lazer cihazlarıdır. Bugüne dek kullanılan tüm lazerlerde bulunan açık tene uyum sağlama ve etki etme özelliği bakımından diğer cihazlardan ayrılan bu cihaz; koyu tene sahip olan 4.derece, 5.derece, 6.derece cilt tipi olarak adlandırılan tüm ten grubuna hitap eden en etkili cihazdır. Kılın kökünde bulunan renk pigmentine değil, kökün kendisine ışını ilettiğinden en ince tüy yapılarında dahî kalıcı çözüm olmaktadır. Zencilerde dahî gönül rahatlığı ile kullanılabilen lazer epilasyon cihazıdır. Dalga boyunun derinliği; ışının kılın tamamen köküne inişini sağlar. Ve bu da işlem esnasında ağrı-acı duygusunu tetikleyebilir. Bilindiği gibi epilasyon cihazlarının çoğuyla; damar ve kılcal damar tedavisi de gerçekleştirilir. Özellikle NdYAG cihazlar alanında en başarılı epilasyon cihazlarıdır. En güzel yanı ise; her cilt ve her kıl tipine uygulanıyor oluşudur. Deriye ışını gönderirken epidermis tabakasına zarar verilmez. Cihaz gönül rahatlığıyla yaz aylarında da kullanılabilen bir cihazdır.
NdYAG lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır?
NdYAG lazer epilasyon ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler giderilir. Seans aralarında tüy olmaz. Lazer epilasyon tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır.

NdYAG lazer epilasyon kaç seansta etkili olur?
Yaşa, yapıya, ten rengine, vücut bölgesine, kıl rengi ve kalınlığına göre Nd:YAG lazer epilasyon seans sayısı değişir. Ortalama 4-6 seansta kıllarda %60-90 arası azalma beklenir. NdYAG lazer epilasyon alt bacak, kasık ve koltuk altında hemen etkili olur. NdYAG lazer epilasyon üst bacak, kol, gövde, göğüs dudak üstü bölgelerde daha fazla seans gerektirir.

Nd:YAG lazer epilasyon yan etkileri nelerdir? Nd:YAG lazer koyu teni olanlarda ve güneşlenerek bronzlaşmış kişilerde yüksek dozla uygulama yapılırsa geçici yanıklar yapar. Bunun sonucunda kahverengi bir kabuk oluşur. Bir haftada düşen bu kabuk sonrasında haftalar veya aylar içinde geçen beyaz leke ortaya çıkar. Eğer yanık çok ciddiyse kabuk düşünce kahverengi leke bırakabilir. Yüzde uygun olmayan kişilerde yapılırsa ince tüylerde artış yapabilir.
NdYag Lazer Epilasyon Cihazının Yan Etkileri Ve Reaksiyonları Nelerdir?
En az epidermal hasara neden olan yöntemdir ve ciddiyetini koruyacak ve daimi olabilecek bir yan etkisi yoktur. Seans devam ediyorken lazer ışını ile taranmaya maruz kalan kıl köklerinde kızarmalar ve kabarmalar gerçekleşecektir. Bu sizin cildinizin hassasiyetinden kaynaklanabileceği gibi, ayriyeten kıl köklerinize lazerin olumlu etki ettiğini ve kıl aktif köklerinin pasif hale getirildiğini göz önüne sermektedir. Bu esnada ağrı kapasitenizle doğru orantılı olarak hafifçe bir yanma duygusu veya acı duygusu olağandır. Değişkenlik gösterebilir. Gıyabında çıkan kansere sebep olan etkileri ile ilgili tüm söylentiler asılsızdır. Zira 2 yıllık bir geçmişi olan sistem için asılsız denmek biraz erken sayılabilir fakat 35–40 yıla uzanan süreçte hiçbir kanseri tetikleme durumunun gerçekleşmediğini gönül rahatlığı ile belirtebiliriz.

NdYAG Lazer
Lazer epilasyon seansları genelde ortalama 4 ile 6 seans arasındadır. Seans aralıkları 4 ile 8 hafta arasındadır.
Bronzlaşmış cilde lazer epilasyon uygulanmaz. Epilasyon işlemi sonrası bir ay kadar güneşten korunmak gerektiği için yaz tatillerinde yapılması önerilmez.
Lazer ışını ince kıllara etkili değildir. Bu nedenle lazer epilasyon koyu renkli sert kıllı insanlarda daha iyi sonuçlar vermektedir.
Diğer epilasyon yöntemlerine nazaran lazer epilasyon güvenli bir yöntemdir. Kansere yol açmaz.
Lazer epilasyon sonrası en sık görülen yan etkiler cilt yanıkları ve lekelerdir. Uygun bir lazer tipi ve doğru bir doz uygulandığı takdirde yan etki görülme olasılığı yoktur. Bu nedenle lazer epilasyon yaptıracağınız merkezi seçerken titiz davranmalısınız.
Her lazer tipine göre sonuçlar değişiklik gösterebilir.
Sivilce tedavisi için verilen bazı ilaçlar, lazer epilasyon yapılmasına engel olabilir.
Yüz, yanak ve sırt bölgelerine yapılan lazer epilasyondan, diğer bölgelere göre daha zor sonuçlar alınmaktadır. Bu nedenle yüz, yanak ve sırt bölgelerinde güçlü Diod lazerler daha başarılı olmaktadır.
Esmer tenli kişiler Diod ve Nd Yag lazer tipini seçmelidir.
Her tür ten renginde lazer epilasyon güvenle uygulanabilmektedir.

TOP