prp

PRP (Platelet Rich Plasma) uygulaması tıpta, iyileşmeyen yara ve ortopedik problemlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Platelet, kan pıhtılarının oluşmasını sağlayan hücre parçaları, bir başka deyişle kan pulcukları anlamını taşır. Bu uygulamada kişiden bir miktar kan alınıp özel bir tüpe konularak ayrışması sağlanır. Ayrışma işleminden elde edilen az miktardaki platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon ile verilir.

Bağ dokusunun temel maddesi olan kollejen ve elastik lifler, yaşlanmaya bağlı olarak sayıca azalır ve yapı bozuklukları başlar. Bunun sonucunda deride sarkma ve kırışıklıklar meydana gelir. Doku ve saçlı bölgedeki iyileştirici etkisinden dolayı en doğal gençleşme yollarından biri olarak kozmetik amaçlı kullanımı Avrupa’da oldukça yaygın olan PRP yöntemi son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır.

Güneş ışınlarının verdiği hasar, sigara kullanımı, gebelik, stresli yaşam ve beslenme düzeninin dengesizliği gibi birçok etken sebebiyle yıpranan cildimiz PRP tedavisi sayesinde kaybettiği yapıları geri kazanıyor. Çok çeşitli vücut alanlarında kullanılabildiği gibi hastanın kendi kanı kullanılarak yapılan bir tedavi olduğu için tamamıyla doğal ve tamir mekanizmalarını uyaran bir uygulamadır.

PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir?
PRP tedavisi, kolunuzdan hekim tarafından alınan 10cc kadar az bir kan kullanılarak yapılır. PRP uygulanılacak kişiden alınan kan, santrifüj yardımı ile plateletlerine ayrıştırılır. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan PRP denilen kan ürünü dolgu ya da mezoterapiye benzer yollarla deri altına uygulanır.

Prp mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deriye verildiği gibi maske yardımıyla da uygulanabilir. İlk seanstan sonra ciltte canlılık, parlaklık, dolgunluk görülür. Saç dökülmelerinde ve cansızlaşan saç problemlerinde ise dökülmelerin azaldığı, saçların canlandığı ve canlılığını yitirmemiş fakat zayıflamış saç köklerinde kanlanmanın artıp daha iyi beslenmesini sağladığı için yeni saçların çıktığı gözlemlenmiştir.

PRP Uygulamasının herhangi bir yan etkisi ya da enfeksiyon riski var mı?
Şayet doğru kit kullanılırsa (Regenkit) hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü Regenkit her seans için tek kullanımlık enjeksiyon ve tüp içeren bir kittir. Son derece güvenlidir. Yan etkisi de olamaz çünkü sizden alınan size, sadece size fazlasıyla geri verilmektedir.

PRP’nin gözle görülen sonuçları nelerdir?
Cilt daha parlak ve canlı görünür. Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur. İnce çizgiler yumuşar. İnsanlar “Çok genç görünüyorsun. Estetik ameliyat mı yaptırdın?” diye sorabilirler. Oysaki son derece doğal bir yöntem olan PRP sadece zaten sizde olanı size daha güçlü bir şekilde geri verir. Bu da cildinizin savunma mekanizmasıdır. Bir güzel tarafı da PRP’nin etkileri uygulama yapılan bölgenin çevresinde de görülür. Yüzünüze yaptırdığınızda saçlarınız da canlanır.
PRP Hangi Durumlarda Kullanılır?

* Lekeli bölgelerde
* Akne izleri tedavisinde
* Ciltteki kırışıkların azaltılması, deriye parlaklık ve canlılık katmada,
* Çatlak tedavisinde
* Saç dökülmesi tedavisinde
* Uzun süre iyileşmeyen yara, çatlak ve derinin zarar görmesi durumlarının kontrolünde,

PRP Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

* Göz altı dahil olmak üzere tüm yüze
* Boyun ve dekolte bölgesine
* Saç diplerine
* Basen bölgesine
* El üzeri

PRP Herkese Uygulanır mı?
PRP tedavisi her yaş gurubuna ve cinsiyete uygulanabilen bir tedavidir. Uygulanmaması gereken kişiler şunlardır;

* Hamileler
* Pıhtılaşma bozukluğu bulunan
* Trombosit (platelet) sayı ve fonksiyon bozukluğu na sahip kişiler
* Kanser hastaları

Seans Sayısı
Kişiden kişiye ve tedavi türüne göre değişmekle birlikte ortalama 3-6 seans arası başarı sağlanmaktadır.

Seans Süresi ve Seans Aralıkları

PRP seans süresi bölgenin büyüklüğüne göre 30- 40 dakika kadar sürmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte seanslar 2-3 hafta aralıklarla düzenlenmektedir. Sonrasında destek tedavi olarak 7-8 ayda bir seanslar tekrarlanmaktadır.

TOP