Portrait of young, healthy and beautiful woman (plastic surgery, medicine, spa, cosmetics and visage concept)

Uçuk, Herpes simpleks virüsü ile ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Ağızda bulunan herpes (uçuk) ağız çevresinde ve yüz bölgesinde lezyonlar oluşturur. Buna HSV -1 neden olmaktadır.

Genital herpes ise genital bölgeyi ve anal bölgeyi etkiler. Genital herpesin etkeni HSV-2’dir. Genital herpes cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Oral herpes toplumun büyük kısmında mevcuttur. Nüfusun yaklaşık %90’ı 50 yaşına kadar virüsü almış olur. Virüs kolayca yayılmaktadır. Çoğu kişi çocukken onları öpen büyüklerden virüsü almaktadır. Annelerden bebeklere doğum sırasında geçebilir.

Bazı kişiler virüsü aldıkları halde hastalık belirtisi göstermezler. Bazılarında ise virüsün vücuda giriş yerinde lezyon gelişir. Bu lezyon bir Blister şeklindedir. Kaşıntılı ve ağrılı hal alabilir. Kendiliğinden iyileşir. Yeni doğanlarda ve bağışıklık sistemi bozuk olanlarda ise çok ağır seyredebilir.

Birçok kişi yılda birkaç kere hastalığı tekrar yaşar. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda virüs aktive olur (soğuk, aşırı sıcak, stres, enfeksiyonlar vs). Zamanla sıklık azalır. İlaçlarla vücudun virüsle başa çıkma gücü arttırılabilir.

Tedavide antiviral haplar ve merhemler (acyclovir, valacyclovir, famciclovir) kullanılabilir. Destekleyici tedavi (stres yönetimi, immün sistemi güçlendirici ilaçlar ve beslenme) denenebilir.

TOP